Czy bootcamp to najlepsza metoda nauki automatyzacji testów?

Ponad 70% uczestników tegorocznej konferencji TestCamp (a było ich ponad 500) w przedkonferencyjnej ankiecie wskazało, że wiążą swoją przyszłość w branży QA z automatyzacją testów. Nie dziwi więc, że ścieżka “Automation” cieszyła się też największym zainteresowaniem.

Zdolność do automatyzacji testów jest obecnie chyba najbardziej pożądaną umiejętnością wśród osób zajmujących się testowaniem. I wcale nie jest tak, że testerzy manualni mogą się obawiać utraty pracy, jednak trend automatyzowania najczęściej powtarzanych (a także najprostszych do wykonania i tych krytycznych ze względu na biznes) cały czas rośnie. “Tester automatyzujący” to już nie tylko kolejny krok w ścieżce kariery tzw. “manuali”, ale także zawód, do którego garną się osoby bez wcześniejszego doświadczenia w testach.

Skąd ten pęd w stronę automatyzacji?

Dlaczego aż tak dużo osób chce zostać testerami automatyzującymi? Chciałbym wierzyć, że głównym powodem jest chęć ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji, a także zwiększenie prestiżu wykonywanego zawodu (i poniekąd pozbycie się łatki “klikacza”), ale myślę, że najczęściej jest to zwiększenie atrakcyjności swojej osoby na rynku pracy, a co za tym idzie – swoich zarobków. I taka motywacja też jest OK, bo nie da się ukryć, że automatycy po prostu mogą liczyć na wyższe (często dwu-, trzykrotnie) wynagrodzenia. Zyskuje też na tym cała branża i firmy IT, które wciąż szukają dobrych specjalistów od automatyzacji czy też testerów manualnych, którzy dodatkowo potrafią pisać “automaty”.

Jak zostać “automatykiem”?

Odpowiedź na to pytanie nie jest specjalnie trudne, jednak wszystko zależy od tego z jakiego punkty wyjścia startujemy.

Jeżeli jesteś już testerem manualnym i pracujesz w firmie, gdzie są także automatycy, możesz poprosić kolegę/koleżankę o pomoc w rozpoczęciu nauki automatyzacji. Poproś o krótkie “demo” jak skonfigurować sobie środowisko pracy, jakie narzędzia zainstalować i jak napisać swój pierwszy test. A przede wszystkim poznaj podstawy programowania w wybranym języku.

Jeżeli Twoja firma dysponuje budżetem szkoleniowym, możesz zawnioskować o sfinansowanie szkolenia z automatyzacji (lub masz możliwość zainwestowania w siebie swoich własnych środków). Takie szkolenia trwają zazwyczaj 2-3 dni, ale uzyskasz solidne podstawy i prawdopodobnie będziesz umiał stworzyć podstawowe testy. Szkolenia prowadzone są przez doświadczonych trenerów, a możliwość zadawania pytań i bezpośrednia pomoc przy rozwiązywaniu zadań (i problemów), a także uzyskane informacje na temat dobrych praktyk, może znacznie przyspieszyć Twoją naukę.

Oczywiście stacjonarne szkolenia nie wyczerpują możliwości zdobycia wiedzy na temat automatyzacji. Jeżeli masz odpowiednio dużo samozaparcia i czasu, a także potrafisz uczyć się samodzielnie, możesz poszukać darmowych (lub tanich) materiałów w internecie, na przykład ebooków, książkek czy tutoriali. Pamiętaj jednak, że przy napotkaniu problemów nie będziesz miał możliwości zadawania pytań i spędzisz długie godziny na szukaniu rozwiązań w sieci.

Czy jest zatem lepszy sposób na naukę automatyzacji niż książki, tutoriale lub szkolenia?

Każdy z wyżej wymienionych sposobów ma swoje zalety, ale także duże wady i nie dają pewności skutecznej nauki. Nie każdy przecież ma w sobie tyle zaparcia i samodyscypliny, żeby móc samodzielnie nauczyć się automatyzacji. Brak dostępu do doświadczonego trenera czy mentora, możliwość porozmawiania na żywo, pomocy w rozwiązaniu problemów, może być największym blokerem w nauce.

Odpowiedzią na te wady jest bootcamp, czyli kilkunastotygodniowy kurs, prowadzony przez doświadczonych szkoleniowców. Właśnie taki bootcamp, pod nazwą “Akademia Automatyzacji”, opracowaliśmy w testuj.pl. Program kursu został opracowanych przez ekspertów mających wieloletnie doświadczenie w automatyzacji, ale także w szkoleniach.

Ponieważ wiemy, że automatyzacja to przede wszystkim pisanie kodu, znaczną część bootcampu stanowi kurs programowania w języku Java. Wierzymy, że solidne podstawy programowania są gwarancją efektywnej nauki automatyzacji. Po opanowaniu podstaw Javy, uczymy tworzenia testów w popularnym frameworku Selenium WebDriver, ale także systemu kontroli wersji Git oraz automatyzacji testów API. Każda lekcja prowadzona jest w formie webinaru, a uczestnicy bootcampu mają możliwość kontaktu na żywo z trenerami.

Zresztą.. odsyłam Was na stronę, na której znajdziecie więcej szczegółów o bootcampie: https://automatyzacja.com.pl/

PS. Ponieważ w TestArmy Group także zatrudniamy testerów automatyzujących, bardzo chętnie zaprosimy do nas absolwentów bootcampu i damy szansę pracy na stanowisku (Młodszy) Inżynier Automatyzacji Testów 🙂 we Wrocławiu lub Łodzi.